طبیعت نما، طبیعت گردی و ایرانگردی

ایرانگردی جهانگردی

برفخانه طزرجان

 

برفخانه طزرجان، قله ای است با یخچال های طبیعی و دیواره ها و دهلیزهای سنگی که از جاذبه های کوهنوردی و سنگ نوردی محسوب می شود. 
در گذشته، پیش از این که بشر به تکنولوژی تولید یخ از آب دست یابد، مردم محلی برای خنک کردن آب در گرمای تابستان به منطقه برفخانه می رفتند و با برش قطعات یخ قله و پیچاندن آن در لا به لای کاه برای جلوگیری از آب شدن، این قطعات را به کمک قاطر، تا روستا حمل می کردند. این یخچال ها، دایمی بوده و همیشه مورد توجه و استقبال قرار گرفته است.

طبیعت گردی در ایران، بوم گردی، تور گردشگری یزد، تور ایران گردی، طبیعت گردی در یزد، طبیعت گردی در تفت، تور گردشگری تفت

قله برفخانه طزرجان ، شامل قله اصلی برفخانه، میل برفخانه، قله غربی برفخانه و سوزنی های برفخانه مشهور به میل فریدونی می باشد که مشرف به بخش طزرجان است.

مسیر صعود به قله برفخانه طزرجان
ارتفاع قله برفخانه طزرجان، حدود 3990 متر است که برای صعود به آن، باید به منطقه ی خوش آب و هوای افشار آباد طزرجان رفت و از مسیر دره پونه، با یک کوهپیمایی پیوسته و روان، به سمت پناهگاه پیش رفت. چشمه های زلال و همیشه پر آب دامنه کوه، نشاط و سرحالی طی مسیر را فراهم می کنند. در پناهگاه، باید به اندازه کافی آب، برای ادامه مسیر و حتی برگشت تهیه نمود. با کمی استراحت و لذت بردن از این منطقه پرگل (البته در بهار) و سرسبز، با برداشتن کوله بارِ شوق فتح قله برفخانه، مسیر تراورسی دره امید را طی می کنید و به دره پونه می رسید. پس از آن با 2 ساعت پیاده روی، قله ای باشکوه، خودنمایی می کند و به یکباره، خستگی سفر را از روی دوشتان برمی دارد و چه شیرین است، آن لحظه که آدمی به آرزویش می رسد، آرزویی که با طی مسیری سخت، دست یابد.

آشنایی با روستای طزرجان
روستای طزرجان، روستایی خوش آب و هوا در کف دره ای وسیع است که در شهرستان تفت واقع شده است و شیرکوه پهناور، با در آغوش گرفتنش، زیبایی آن را دوچندان کرده است. این روستا، قدمتی بیش از 700 سال دارد و شاهد آن، سنگ قبری در روستا است که تاریخ آن را روز جمعه ی یازدهم ماه بهمن سنة ثمان و سبعمئه( سال 708) نوشته اند. روستای طزرجان ، روستایی ییلاقی در همسایگی روستاهای ده بالا، هنزا و بنادک السادات است و هر ساله، میزبان هزاران گردشگری است که برای گذراندن تابستانی دلنواز به آنجا می روند. باغ های با صفا و مزارع زیبای روستا هم، سرسبزی و نشاط خود را مدیون آب چشمه های دامنه کوه برفخانه هستند که همیشه با سخاوت تمام، آنها را سیراب می کند. طبیعت بکر طزرجان و شیرکوه همچنین زیستگاه حیواناتی چون بز و کل است.

جاذبه های دیدنی روستای طزرجان
روستای طزرجان، علاوه بر داشتن آثار تاریخی، از جاذبه های اکوتوریستی فراوانی نیز برخوردار است. جاذبه های تاریخی آن نیز کم نیست و می توان به مسجد جامع طزرجان که با سرستون های چوبی، قامت برافراشته و همچنان اصالتش را با قدمتی 700 ساله، حفظ کرده است اشاره کرد. جاذبه های طبیعی و دلنواز دیگر این روستا، شامل کوه ها و ارتفاعاتی نظیر برفخانه طزرجان ، لاانجیر، لاخسمه، بزرین، مزبیر آباد، کلاه، گروه کوه و دخمه می شود و همچنین درخت چناری به قطر بیش از 1/5 متر که سرسبز و پرشکوه، دستانش را رو به سوی آسمان گشوده است.

 منبع: سایت جامع گردشگری یزد