طبیعت نما، طبیعت گردی و ایرانگردی

ایرانگردی جهانگردی

آبشار دره گاهان

 

آبشار فصلی دره گاهان یزد با ارتفاعی بیش از 20 متر، در جنوب غربی شهر تفت یزد واقع شده است. آبشار دره گاهان یزد داخل دره ای در دامنه شیرکوه قرار دارد که آب آن از باران و ذوب تدریجی برف های شیرکوه در فصل بهار و اوایل تابستان تامین می شود و در ارتفاع بالای 20 متر به صورت آبشار در می آید که به همراه سنگ های مساعد صخره نوردی، هوای مطبوع و جاذبه های طبیعی دره، منطقه اکو توریستی و تفرجگاهی زیبا ساخته تا گردشگران زیادی را برای گذراندن اوقات فراغت در یک ناحیه ییلاقی در دل کویر به سوی خود بکشاند.

طبیعت گردی در ایران، بوم گردی، تور گردشگری یزد، تور ایران گردی، طبیعت گردی در یزد، طبیعت گردی در تفت، تور گردشگری تفت

وجه تسمیه آبشار دره گاهان یزد
آبشار دره گاهان یزد در مواقعی از سال به دلیل کم آبی و شرایط جوی خشک می‌شود ولی در زمان پر آبی، زیبایی آن دیدنی است و در میان كوه‌های سر به فلک كشیده، چشم‌اندازی وصف ناپذیر دارد. شاید به علت گاه گاه بودن و فصلی بودن آبشار این دره است که به این نام معروف گشته است. دره گاهان یزد دارای یک جاذبه باستانی به نام قلعه پهلوان بادی است که بر بلندای صخره ای بزرگ، در سالیان دور پناهگاه شخصی به همین نام بوده که افسانه های زیادی نیز در مورد آن بر زبان هاست و آثار و بقایای آن را می توان بر فراز صخره مذکور مشاهده کرد.

جاذبه های سلسله جبال شیرکوه
طبیعت جذاب سلسله جبال شیرکوه، زیبایی های بسیاری را در اطراف خود ساخته است. از جمله کوه ها و غارهای کم نظیری همچون برفخانه دائمی طرزجان، غربالبیز، غار زیبای نباتی و کوه شگفت انگیز عقاب که چشمان هر بیننده ای را خیره می کند و نیز مناطق و روستاهای ییلاقی سرسبز نظیر نیر، سانیچ، منشاد، فراشاه (اسلامیه)، سخوید، توده، بیدا خوید، تنگ چنار و زردین با کوچه باغ های قدیمی و زیبا به همراه مردمانی خونگرم و مهماندوست، زیبایی این انگشتر کویر را دو چندان کرده است. همچنین آبشارهای فصلی بسیار زیبایی نیز در دامنه های این کوه دیده شده است که آبشار دره آریز در جنوب شیرکوه یکی از آنهاست.

شهرستان تفت
فاصله یزد تا  تفت 22 کیلومتر است که به علت موقعیت جغرافیایی خود در دامنه شیرکوه، یکی از شهرهای ییلاقی یزد محسوب می شود و با آب و هوای خنک و باغ های سرسبز انار خود، همه ساله گردشگران زیادی را جذب کرده است.

 منبع: سایت جامع گردشگری یزد