طبیعت نما، طبیعت گردی و ایرانگردی

ایرانگردی جهانگردی

دریاچه غربالبیز

 

چشمه یا دریاچه غربالبیز، طبیعتی خوش آب و هوا و بهشتی در میان کویر شهر مهریز و یزد است. دلیل نامگذاری به این اسم حفره های متعدد در دل دامنه کوه غربال بیز است. فصل های پر باران، به رودخانه اش جانی دوباره می دهد و همگان را به سوی این دریاچه پر آب می کشاند و تفریح قایقرانی و ماهیگیری را به آنها هدیه می دهد.

طبیعت گردی در ایران، طبیعت گردی در یزد، بوم گردی، تور گردشگری یزد، تور ایران گردی، طبیعت گردی یزد، تور گردشگری مهریز، طبیعت گردی در مهریز

چشمه غربالبیز ، در کرانه بخشی از ارتفاعات شیرکوه واقع شده و یکی از دو چشمه مهم استان یزد است. در اطراف این چشمه گیاه درمنه روییده که گویی چشمه را در آغوش خود گرفته است و هنگامی که چشمه از حفره های 40 متری دل کوه، آب غربال بیزی خود را روانه می کند این گیاه غرق در آب زلال و خنک می شود. این چشمه ی پر آب، با تامین کردن بخش عمده آب کشاورزی منطقه مهریز و یزد، باعث رونق کشاورزی و نشاط زارعین آن منطقه است.

وجه تسمیه «غربالبیز»
برخی دلیل نامگذاری چشمه ی غربالبیز را چگونگی جوشش آب از حفره ها و لابلای سنگ ها می دانند و گروهی دیگر، به خاطر وجود بافت مشبک و اسفنج گونه سطح زیرین دریاچه غربالبیز دانسته اند که در هر دو صورت، حرکت آب همچون عبور از منافذ یک غربال است.

قدمت دریاچه و چشمه غربال بیز
حفاری های باستان شناسی، در سال 1380 آغاز و در طی 75 روز پایان یافته است. بنابر شواهد باستان شناسی، قدمت دریاچه تاریخی غربالبیز به دوره اشکانی باز می گردد که در استان یزد و مرکز ایران واقع شده است. تنوع سبک معماری و گورستان یافت شده در این منطقه نیز گواهی بر این امر می باشد.

ویژگی های چشمه غربالبیز 
مساحت برآورد شده چشمه غربالبیز 10 کیلومتر مربع و بیشترین میزان آب دهی چشمه که مربوط به فصل بهار می باشد 1270 لیتر در ثانیه است. 
زلالی آب این چشمه هرگز به زوال نرفته و مقتدرانه از اصالت خود دفاع کرده است و نکته ی جالب و زیبای آن این است که با اینکه از دل کوه خارج می شود ولی ماهی های روشن کوری را به همراه خود دارد که در طول قرن ها در دل زمین و داخل کوه تولید مثل کرده و رشد یافته اند و منبع غذایی پرنده های ماهی خواری هستند که در فصل کوچ، از شمال به جنوب آمده اند.

منبع: سایت جامع گردشگری یزد