طبیعت نما، طبیعت گردی و ایرانگردی

ایرانگردی جهانگردی

تالاب تیربیجان

 

تالاب تیربیجان در استان مازندران واقع در استو تیربیجان یکی از روستاهای زیبا و بکر شهرستان آمل است. این روستا در 15 کیلومتری شهرستان آمل در دهستان دبوی جنوبی واقع شده است.

طبیعت گردی در ایران، طبیعت گردی در مازندران، بوم گردی، تور گردشگری مازندران، تور ایران گردی، طبیعت گردی در آمل، تور گردشگری آمل

گیاهان تیره نیلوفر آبی (Nympheaceae) علفهایی آبزی و پایا با برگهایی ساده‌اند. گلها از تیپ مارپیچی یا حلقوی و سه پر هستند. برچه‌ها آزاد یا چسبیده بهم و در حالت اخیر تمکن تیغه‌ای دارند. میوه به شکلهای متفاوت برگه، فندقه یا سته مانند است. در بافتهای درونی این گیاهان معمولا سلولهای شیرابه‌ای وجود دارند. تمام گیاهان این تیره آبزی و دارای 7 جنس و تقریبا 100 گونه در جهان هستند. در ایران سه جنس با 4 گونه از این تیره در آبهای راکد و شیرین شمال و غرب کشور می‌رویند.

در ایران نیلوفر، نماد ایزدبانو آناهیتا بوده‌است. در اساطیر یونان، ایزدبانو آفرودیت و در اسطوره‌های هند، ایزدبانو لاکشمی با این گل پیوند دارند. در برخی روایت‌های اسطوره‌ای٬ میترا در میان گل نیلوفر زاده می‌شود. گل نیلوفر در تخت جمشید و در نقش برجسته‌های آن حک شده‌است. در حجاری‌های طاق بستان کرمانشاه هم گل نیلوفر مربوط به زمان ساسانیان دیده می‌شود.

منبع: کویرها و بیابان های ایران